Ги нарекуваат „СЛАТКИ ОД ПРИРОДАТА“: Зошто би требало да јадеме повеќе УРМЕ?

Се смета дека урмите потекнуваат од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија. Урмите се главна храна на Блискиот Исток илјадници години.
Имаат сладок вкус, па се идеална замена за слатките. Сепак, тие нудат и голем број здравствени придобивки.

Зошто треба да јадеме урми?
Тие се наречени „слатки на природата“ бидејќи се одлична замена за белиот шеќер.


Калиум
Урмите имаат 20 проценти од препорачаниот дневен внес на калиум. Калиумот е еден од најважните минерали присутен во човечкото тело. Го регулира балансот на течности, мускулните контракции и нервните сигнали. Кога нивото на калиум е ниско, тоа влијае на главните телесни функции, што доведува до ниско ниво на енергија, грчеви во мускулите и физички и ментален замор.

Урмите содржат влакна
Урмите содржат влакна, кои се клучни за регулирање на дигестивниот систем и за одржување на нормалното здравје на цревата.


Магнезиум и бакар
Магнезиумот ја регулира функцијата на мускулите и нервите, нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок. Тоа е исто така клучно за синтезата на протеините во телото. Тие исто така придонесуваат за апсорпција на железо.


Урмите содржат околу 18. проценти бакар, што му помага на нашето тело да добие доволно железо. Бакарот е неопходен за човечкото тело бидејќи придонесува за апсорпција на железо, а заедно овие минерали функционираат за да му овозможат на телото да формира црвени крвни зрнца. Бакарот исто така им помага на нашите тела да одржуваат здрави коски, крвни садови, нерви и имунолошка функција.

Антиоксиданти
Антиоксидансите помагаат да се елиминираат радикалите од клетките и да се намали штетата предизвикана од оксидацијата. Исхраната богата со антиоксиданси може да го намали и ризикот од срцеви заболувања.

Извор на витамини од групата Б
Урмите содржат витамин Б6, кој влијае на централниот нервен систем и метаболизмот. Витаминот Б6 во телото функционира така што ја претвора храната во енергија и помага во производството на серотонин и допамин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …