КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА? Директорот на „Фајзер“ го навел точниот датум на крајот на епидемијата во САД

ЧЛЕН на одборот на директори на „Фајзер“, др. Скот Готлиб изјави за CNBC дека пандемијата во Соединетите држави може да заврши до јануари.
– До 4 јануари оваа пандемија би можела да заврши. Потоа влегуваме во ендемската фаза на вирусот – рекол тој, а 4 јануари е, инаку, датумот кога стапува на сила мерката на администрацијата на Бајден дека сите во компаниите со најмалку 100 вработени мора да бидат вакцинирани, која тој во меѓувреме ја повлече.

Според Index.hr, „Фајзер“ разви пилула против корона, за која велат дека драстично ја намалува смртноста. Да потсетиме, „Фајзер“ изјави дека неговиот лек против Ковид-19 е 89. отсто ефикасен во спречувањето на ризикот од хоспитализација и смрт, како што покажале првите резултати од клиничките испитувања.

loading...

„Преодната анализа покажа дека ризикот од хоспитализација и смрт од ковид-19 од која било причина е намален за 89. отсто во споредба со плацебо кај пациенти кои го примале лекот во првите три дена по почетокот на симптомите“, се вели во соопштението на „Фајзер“.


Овие резултати ги надминуваат оние објавени од Merk & Co за нејзиниот лек молнупиравир, за кој минатиот месец се покажа дека ја преполува стапката на смртност или хоспитализација кај пациенти со ковид кои се изложени на висок ризик за сериозни болести. Антивирусни лекови се додаток на вакцините кои штитат од ковид. Првите резултати на „Фајзер“ се засноваат на клинички испитувања на нешто повеќе од 1.200 пациенти кои имале Ковид-19 и ризик од развој на потешка форма на болеста, како што се дебелина или старост. Во рок од неколку дена од почетокот на првите симптоми, некои од нив добија лекови од „Фајзер“, а останатите плацебо.


Се покажало дека 0,8 отсто од оние кои примале лекови од Фајзер биле хоспитализирани во рок од три дена од почетокот на симптомите, а никој не починал во рок од 28. дена од третманот. Во компаративната група за пациенти со плацебо имало седум проценти од нив со седум смртни случаи
Конечните податоци или од Pfizer или од Merck сè уште не се достапни. „Фајзер“ објави дека планира да ги достави првите резултати за неговиот лек „што е можно поскоро“ до Американската агенција за храна и лекови (ФДА), пред да побара овластување.
Оваа објава на Фајзер дојде само еден ден откако беше објавено дека Обединетото Кралство стана првата земја што го одобри лекот молнупиравир против коронавирус, развиен од американската фармацевтска компанија Merk & Co.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Светот останал без зборови: Дизајнерите на речиси голата Бела Хадид во живо насликале фустан!

А на Модната недела во Париз во рамките на ревијата на Coperni се случил вистински …