(ВИДЕО+ФОТО) Историја: Финале за Новак и рекордно, седмо, прво место на АТП!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Париз со исклучително тешката победа над Полјакот Хуберт Хуркач со 2:1 во сетови.

Србинот со тоа го обезбеди трофејот за првото место на АТП листата на крајот на годината, рекорден седми пат, претекнувајќи го легендарниот Пит Сампрас.


Голема борба беше видена во полуфиналната пресметка против 10. играч во светот. Ѓоковиќ заостануваше во сетовите, а потоа вториот го реши без загубен гем, за да се бори за трофејот во главниот град на Франција преку тој брејк – 3:6, 6:0, 7:6 (5) по 2 часа и 20 минути. .

Во финалето го чека подобриот од дуелот Данил Медведев – Александар Зверев.

Финалниот Мастерс на програмата е во Торино од 14. до 21. ноември.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИСПУШТАЊЕ НА CO2 – Меси, обвинет за загадување на воздухот, го направил она што на просечниот човек му требаат 150. години за да го направи

Француските медиуми објавија дека приватниот авион на Лионел Меси извршил 52. лета во последните три …