(ВИДЕО) НЕМАЛ ‘РСКАВИЦА – МОМЧЕ РОДЕНО со опашка од 12 цм И ТОПКА НА КРАЈ СО ДИЈАМЕТАР ОД 4 цм: Тоа бил редок случај на ВИСТИНСКА човечка опашка, веднаш била отсечена!

Во Бразил е родено бебе со вистинска опашка, откриле лекарите, а пренесува Daily Mail. Фотографиите објавени во медицинско списание покажуваат дека опашката имала маса во облик на топка на крајот.
Лекарите хируршки го отстраниле израстокот кој го забележале дури откако се родило момчето. Имено, кај сите бебиња се развива ембрионска опашка во матката помеѓу четири до осум недели, но таа подоцна се апсорбира во телото. Во исклучително ретки случаи, опашката продолжува да расте.


Опашката била долга неверојатни 12. сантиметри, а на врвот развила топка со дијаметар од 4. сантиметри.

Лекарите кои го прегледале момчето со ултразвук откриле дека опашката не содржи делови од рскавица и коска, што значи дека е редок пример на вистинска човечка опашка. Во историјата имало само околу 40. документирани случаи на раѓања на деца со вистински опашки без коски. Не е соопштено дали опашката е отстранета бидејќи на детето му предизвикало непријатност или болка или на барање на семејството.


СЛИКИТЕ ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ТУКА

Нашите предци ја изгубиле човечката опашка пред околу 20. милиони години, додека во некои религии и култури, луѓето родени со опашка се сметале за свети и обожувани.

На неидентификувано новороденче од Бразил му била отстранета опашката во детската болница Алберт Сабин, некаде пред јануари 2021 година. Роден е во 35-та недела без компликации. Откако ултразвучниот преглед не открил дека нема опасност за нервниот систем на бебето, хирурзите решиле да ја отстранат опашката. Операцијата, како што е наведено во Journal of Pediatric Surgery Case Reports, немала никакви компликации, но не биле дадени детали за закрепнувањето на момчето.
Вистинската човечка опашка е остаток од она што повеќето бебиња растат во утробата, пред повторно да се апсорбира во телото, формирајќи ја опашката. Спротивно на тоа, псевдоопашката е испакнување од дното на ‘бетниот мозок, што се карактеризира со тоа што е направен од маснотии, рскавица и коскени елементи, објаснуваат лекарите.

Авторите не добиле согласност да го објават случајот, но студијата не вклучувала информации кои би можеле да доведат до идентификација на детето, пишува Daili mail.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …