(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија.
Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи.
Според извештаите на австриските агенции, висината на снегот синоќа изнесувала над 140. сантиметри.


Според германската метеоролошка служба, ова е најава за студениот фронт што го донесува бурата Ноел.
Метеоролозите најавуваат посвежо време до 10. степени. Во исто време се очекуваат обилни врнежи од Медитеранот до јужна Германија, а во и околу Алпите ќе се судрат топол и студен воздух.


Тоа ќе донесе снег и до половина метар на планините, а снегот првпат би можел да се задржи и по котлините.


Трендот на опаѓање на температурите ќе започне од недела, а до вторник студот треба да се прошири низ цела Германија. Пороен снег се очекува на Алпите на околу 1.200 метри надморска височина.


Дополнително, лапавица може да се појави во области до 600 метри надморска височина. Снежни врнежи треба да се очекуваат особено во Allgäu, Garmisch-Partenkirchen и Berchtesgadener Land. Значи, снег или кашест снег може да се очекува и по котлините, па метеоролозите ги предупредуваат возачите на лизгави коловози.

Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОМЕНТИ КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ЗАПОМНАТ – Прекрасните бебиња близнаци се „препознале“ по прв пат, нивните насмевки кажале се!

Иако понекогаш се караме со нашите браќа и сестри, таа љубов е огромна и значи …