(ФОТО) ТАЖНО – И ПРИСТИГНАЛЕ ПОГРЕШНИ РЕЗУЛТАТИ: На студентка и рекле дека паднала на тестот, нејзиниот потег ги шокирал сите!

Студентката Маред Фолкс се самоубила откако по грешка и кажале дека паднала на испитот и дека не може да се запише на трета година на факултет.
Фолкс (21) студирала фармација на Универзитетот во Кардиф во Велс и го положила тестот на кој првпат паднала, но по електронска пошта ги добила резултатите од првиот тест.
За време на истрагата, нејзината мајка изјавила дека „огромниот“ недостаток на помош од универзитетот директно довел до нејзината смрт, пренесува Би-Би-Си.


Вечерта, откако ја добила електронската пошта, се упатила до мостот „Британија“, каде што било пронајдено нејзиното тело.
Снимајќи го својот заклучок за самоубиството, истражувачката Кејти Сатерленд рекла дека системот на Универзитетот во Кардиф за информирање на студентите за нивните резултати може да биде збунувачки.
Таа ќе пише до универзитетот за да побара од нив да размислат за итни подобрувања, како и дали студентите можат да добијат поголема поддршка од нивните ментори.
Родителите на студентката се во шок.
– Имаме само спомени во фотоалбумите, како и сеќавања за нашето мало девојче, изјавиле Јона и Глингн Фолкс.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …