(ФОТО) 4. НАЈСТРАШНИ ПРОРОШТВА НА СТИВЕН ХОКИНГ: Едно веќе се остварило!

Лекарите му предвидувале краток живот на Стивен Хокинг, а тој живеел 76. години.
Стивен Хокинг ималсреќно детство: неговите родители, медицински работници, биле поврзани со научниот развој, интелектуалните игри од областа на точните науки.
Имал добро друштво на факултет: „Лесно влегов во Оксфорд, учев безгрижно, но успешно, се занесував со веслање и танцување“.
И тогаш одеднаш почна да се онесвестува. Лекарот советувал: „Помалку пиво и танцување!


Но, тогаш морал да носи бастун, па патерица, па преглед со ужасна дијагноза: амиотрофична латерална склероза, рана и страшна смрт. Биле погодени сè повеќе неврони во мозокот, се губи контролата врз мускулите, престануваат да функционираат, вклучително и оние кои го регулираат дишењето – личноста е неподвижна и полека се гуши.
Но, Стефан продолжил да се бори. Еден по друг, се појавуваат неговите статии од физиката, астрономијата и математиката. Инвалидските колички стануваат бојно поле, а тој изјавува: „Животот вреди да се живее!“


Сите мускули откажуваат – со еден активен прст од десната рака тој ги контролира столчето и компјутерот – и ја објавува книгата „Кратка историја на времето“. И се смее: „Објавив повеќе книги за Земјата отколку за Мадона – за сексот!“.
По пневмонија дише преку туба вметната во душникот, па не може да зборува, но за него е создаден синтисајзер за говор! Неговиот прст одбил да соработува, но Стивен научил да ги контролира столот и компјутерот со помош на единствениот активен мускул – образот.


Тој живее активен живот: пишува статии и книги, учествува на научни конференции, дури посетил и камп за бестежинска состојба! Неговите интереси се: Универзумот, гравитацијата, црните дупки.
Потоа тивко заспал на 76. години. И не се разбудил. Но, тој остави предвидувања за четирите најтрагични патеки на човековиот развој: нуклеарна војна, создавање на генетски модифицирани вируси, глобално затоплување, развој на вештачка интелигенција која одлучува дека човекот е излишен.


Вистина, има и петто предвидување: човештвото ќе се вразуми и наместо со уништување, ќе се занимава со создавање, вклучително и одење во вселената на други планети. Но, овој пат, научникот го сметал за најневеројатен.

Најблескавите  фрази на Стивен Хокинг:


– Меѓу сите мистерии на Универзумот, жената е најважната и нерешлива загатка.
– Човекот е единственото суштество кое знае за својата смрт, но живее како бесмртноста да е пред нас.
– Најкомплексниот систем на овој свет е човекот.
– Животот би бил тотално трагичен да не е толку смешен.
– Всушност, можете дури и да излезете од црната дупка – и тѕоа надвор, и, можеби, во друг универзум. Дури и ако се чувствувате како да сте паднале во црна дупка, не очајувајте – веројатно имате излез…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …