(ВИДЕО) Ова е најфреквентниот пешачки премин во светот – дневно минуваат половина милион луѓе!

СТАНА заштитен знак на јапонската метропола.


Преминот Шибуја во Токио е најпрометниот во целиот свет. Кога ќе се вклучи зеленото светло на семафорот за пешаци, преминот го користат во просек околу 2.500 луѓе. И така на секои три минути, па некои проценки велат дека секој ден низ овој премин поминуваат и до половина милион луѓе.


Визијата за овој премин често се користи во филмови, како што се „Изгубени во преводот“ и „Брзи и бесни: Токио дрифт“. Не е ни чудо бидејќи ова е уникатно место каде што се спојуваат дури 10. сообраќајни ленти и пет пешачки премини. Петте големи екрани изгледаат особено импресивно. Секој е ориентиран во правец на еден премин и им се обраќа на пешаците со видео и звук со основни информации, како што се прогнози и сл., додека црвено светло и анимирани филмови додека зелено светло.


Контролираниот хаос на оваа транзиција е фасцинантен феномен за секој набљудувач. Имено, дури и за специјални настани, како „Ноќта на вештерките“ или „Нова Година“, сообраќајот тука не запира.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …