12. ЧЕКОРИ ЗА ЗДРАВЈЕ – ПОЧИТУВАЈТЕ ГО ОВА И НИКОГАШ НЕМА ДА ДОБИЕТЕ СЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Вели најпознатиот експерт за здрава исхрана, Дарин Олиен!

Дванаесет здравствени чекори осмислени од експерти за здрав живот се сè што треба да знаете за здравјето.
Дарин Олиен е љубител на здравата исхрана и меѓународно признат експерт во областа на исхраната и здравиот начин на живот. Неговата книга „Energy in a Plate: Five Sources of Superpower“ се заснова на практични совети кои ќе ви помогнат подобро да се разберете себеси, вашето тело и веќе денес да почнете да живеете подобро.

Ви донесуваме 12. совети што мора да ги почитувате секој ден:


1. Пијте најмалку 30 мл вода за килограм телесна тежина, или по можност повеќе (лице со тежина од 55 килограми треба да пие најмалку околу 1,7 литри вода). На секој литар вода додадете околу една четвртина од лажичка хималајска сол. Протресете го шишето пред да пиете вода и уживајте.

2. Избегнувајте шеќер, но и концентрирани засладувачи како пченкарен скроб, како и вештачки засладувачи – кои се уште полоши од шеќерот. Обидете се да го сведете шеќерот на минимум. Нека биде најмалку 10. грама по оброк.


3. Отфрлете ја индустриски преработената храна. Јадете само варена, домашна храна, по можност зеленчук, овошје и месо.

4. Пред јадење, вдишете длабоко и изразете благодарност. Завршете го јадењето кога ќе бидете сити 80%. По 10 минути, ќе се чувствувате целосно задоволни.

5. Не се жалете на другите луѓе и дека тоа ве води кон лош начин на живот. Сами одлучувате што да ставите во уста. Не жалете се за животот. Ако нешто не ви се допаѓа, сменете го. Ова е вашиот живот – не трошете го!

6. Подгответе големи порции салата со билки, мешунки, овошје, семки, јаткасти плодови… Купете си голема чинија за салата. Не се ограничувајте. Јадете салата колку сакате…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Елизабет Харли во тесен фустан кој едвај и ги покрива градите

Британската актерка Елизабет Харли (56) на својот Инстаграм профил објави кратко видео од снимање и …