ПРЕВЕНЦИЈА – За овие три предмети никогаш не би помислиле дека се ИЗВОР НА БАКТЕРИИ во вашиот дом

Можеби не изгледа така, но тие се повалкани од копчињата во лифтот …
Чистењето секако не е една од оние работи во кои луѓето навистина уживаат, но бидејќи хигиената е важна, овие три работи треба да ги одржуваме чисти секој ден за да спречиме акумулација на бактерии и микроби. Иако можеби не очекувавте дека овие предмети во домаќинството ќе треба да се чистат секојдневно, тие се најголемите собирачи на бактерии и нечистотија.
Еве три необични работи што треба да ги чистиме секој ден:

„На приврзоците и клучевите има повеќе бактерии отколку на копчињата во лифтот“


1. Четки и сунѓери за шминка. Доколку долго користите истите додатоци за шминкање, мора да ги чистите во топла вода со сапуница по секоја употреба за да не пренесуваат микроби и бактерии на вашето лице.


2. Клучеви. На држачите за клучеви има повеќе бактерии отколку на копчињата во лифтот. Никогаш не ги чистиме, и постојано ги земаме со валкани раце. Ги ставаме во нечисти џебови и често паѓаат на подот. Резултатот е тоа што внесуваме неверојатен број бактерии во нашиот дом. Исчистете ги со антисептички марамчиња за да спречите инфекција.

3. Мијалник и садопер. Можеби мислите дека по миењето на рацете или садовите се мијат и мијалникот и мијалникот, но тоа не е така. На нивните рабови се задржуваат бројни бактерии.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што им е на мажите најпривлечно кај жените, а не е изгледот

Интересно истражување покажало дека еден фактор може да „прави чуда“ доколку сакате да заведете момче. …