Ова е грешка која редовно ни го уништува сексот

Експертите за секс тврдат дека постојат грешки кои ни го уништуваат сексуалниот живот и дека една од нив е дефинитивно најлоша и најчеста.
Руби Пајн е сексолог и открила со што редовно го уништуваме сексот, без воопшто да го сфатиме тоа.
„Грешиме затоа во главата ни е само оргазам. Тоа воопшто не е поентата на сексот. Добар секс можеме да имаме само ако се фокусираме исклучиво на чувствата и поврзаноста со личноста со која имаме однос”, рекла таа.
„Оргазмот е крајниот производ на емоционалното поврзување, не може да биде поинаку бидејќи ако нема емоционална поврзаност и разбирање, нема шанси и двајцата партнери да доживеат оргазам“, вели Руби.


Таа тврди дека очекувањето дека треба да се постигне оргазам создава притисок, што не води до втората најголема грешка во сексот.
„Фокусирањето на оргазмот врши голем притисок врз луѓето, а притисокот автоматски го убива уживањето“, заклучила таа.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …