(ВИДЕО) Ова се десетте најдобри воени филмови на сите времиња

ЧИТАТЕЛИТЕ на порталот Ranker ги обожаваат топ листите, а овој пат гласаа за најдобар филм со воена тематика.
Од класици како „Спасување на војникот Рајан“ до поновите достигнувања како „Данкерк“ и „1917“ година, оваа листа ги рангира најдобрите филмови за војна, битки и воени конфликти. Овие филмови рекреираат некои од најзначајните настани во светската историја од различни перспективи и со различни цели и намери.
Некои врвни воени филмови се обидуваат да ги што е можно пореално да ги прикажат настаните што ги прикажуваат, или од општо прифатена перспектива или од гледна точка на војниците и цивилите вклучени во самиот конфликт.
На прво место се најде филмот „Спасувањето на војникот Рајан“ од 1998. година во режија на Стивен Спилберг. Главните улоги ги толкуваат Том Хенкс, Мет Дејмон и Вин Дизел.
Заплетот на филмот е за инвазијата на Нормандија во Втората светска војна, а филмот е најпознат по својот високо графички и реалистичен приказ на војната, особено во неговите први 27. минути кои го прикажуваат истоварувањето на сојузниците на плажата Омаха на 6. јуни. 1944. година. После тоа, заплетот го следи капетанот Џон Х. Милер (Том Хенкс) и неговиот вод (Том Сајзмор, Едвард Барнс, Бери Пепер, Вин Дизел, Џовани Рибиси, Адам Голдберг и Џереми Дејвис) кои се обидуваат да го најдат падобранецот Џејмс Френсис Рајан (Мет Дејмон), последниот преживеан од четворицата браќа во војската.

Еве ги филмовите што се на самиот врв на листата.


10. The Great Escape (1963.)


9. Platoon (1986.)

8. Patton (1970.)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗАТЕМНУВАЊЕТО НА СОНЦЕТО НА 4. ДЕКЕМВРИ ВАКА ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВАШИОТ ХОРОСКОП: Некои ќе блеснат како ѕвезди, на други минатото ќе им се ПОВАМПИРИ!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …