(ФОТО) ТУКА ЖИВЕАТ НАЈСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ НА ПЛАНЕТАТА: 13. работи кои остатокот на светот никако да ги сфати!

Да бевме сите малку повеќе како Финците, светот ќе изгледаше сосема поинаку
Финска, земја во која живеат исклучително точни, одговорни и вредни луѓе, го зазеде првото место на листата на најсреќни земји во светот.
Тоа е мала северна земја во која луѓето го ценат патриотизмот и каде 99. отсто од луѓето одат во сауна барем еднаш неделно, а лосовите слободно шетаат по улиците на малите фински градови.
Поради овие 13. работи, Финците се најсреќните луѓе на светот!

1. Поминуваат многу време надвор
Околу 70. отсто од територијата на Финска е покриена со шуми. Можеби тоа е причината зошто тие таму се чувствуваат толку удобно во природата? Кога се опкружени со дрвја и природа, Финците се чувствуваат заштитени и тоа ги смирува. Затоа го поминуваат поголемиот дел од времето надвор, и редовно возат велосипеди и одат на планинарење и планинарење.

2. Неверојатно чиста вода
Финска се нарекува и земја на илјада езера. Овие езера се појавиле како резултат на леденото доба пред 10.000 години. Водата во нив е толку чиста што може да се пие директно од чешмата и не бара никаква обработка. Во секој ресторан или кафуле во Финска бесплатно ќе добиете бокал со вода, дури и ако не побарате.

3. Детски додаток додека детето не наполни 17. години
Додека детето не наполни 17. години, родителите добиваат околу 100. евра месечно на име детски додаток, а оваа сума постепено се зголемува со секое следно родено дете во семејството. Овие пари можат слободно да се потрошат, но Финците претпочитаат да ги чуваат за детето за учење, патување и слично, кога ќе стане возрасен. Исто така, кога детето ќе се роди, родителите добиваат пакет од државата со сите потребни работи за бебето. Кутијата содржи 64. предмети, меѓу кои облека, пелени, играчки, но и прирачник за нега на новороденчиња.

4. Најубавата пица на светот
Се започнало со Силвио Берлускони, премиерот на Италија, кој јавно истакна дека не ја сака финската кујна. Финците тогаш решиле да му покажат како работите не се баш така, а три години по неговата изјава го освоија првото место на Меѓународниот натпревар за пица! За работите да бидат уште поинтересни, освен што ја победија Италија, Финците својата пица со месо од дивеч ја нарекле „Пица Берлускони“.

5. Светски лидери во рециклирање отпад
Финците строго се придржуваат до циркуларната економија, така што тие се способни да ги користат сите ресурси на располагање на општеството, со минимална количина на отпад. Дури 99. отсто од комуналниот отпад или се рециклира или се претвора во енергија со согорување. Финците рециклираат дури 9. од 10. пластични шишиња, а истото важи и за стаклената амбалажа, каде што процентот на рециклирање е уште поголем.

6. Голема доверба во полицијата
Уникатноста на финската полиција се одразува во фактот што тие се една голема формација, наместо неколку посебни структури, како што е случај во повеќето земји. Финските власти се одлучиле на ова со цел да спречат монопол и да извршат притисок врз полицијата. Ова било дефинитивно одличен потег, бидејќи речиси 90. отсто од Финците признаваат дека имаат целосна доверба во полицајците.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Тоше Проески и групата „903“ во досега необјавената песна „Марија“ од почетоците на неговата кариера

Вчера Тоше Проески да беа околностите поинакви ќе славеше роденден, а регионалните медиуми тоа го …