(ФОТО) ОВА Е ЖЕНАТА КОЈА ПОЗНАТИОТ АКТЕР, АЛЕК БОЛДВИН, ЈА УБИЛ: Ја застрелал во црква за време на снимањето на филмот „Rust”

РАНО утрово одекна веста дека познатиот холивудски актер Алек Болдвин за време на снимањето ја застрелал директорката на фотографија Халина Хачинс, која работела на бројни филмски продукции.
Таа починала од прострелна рана, која ја добила за време на снимањето на филмот „Рѓа“. Таа имаше 42 години. Хачинсон била застрелан во импровизирана црква на сетот.


Родена во Украина во 1979. година, Халина пораснала во советска воена база во Арктичкиот круг. Таа присуствувала на Националниот универзитет во Киев и дипломирала меѓународно новинарство пред да започне да работи на британски документарни продукции како истражувачки новинар.
Подоцна се преселила во Лос Анџелес и дипломирала на Конзерваториумот на Американскиот филмски институт во 2015. година. Во 2018. година била снимател во лабораторијата „21st Century Fox DP“, а една година подоцна била избрана за една од ѕвездите во подем на списание „American Cinematographer“.


– Многу сум тажен што ја загубив Халина. И толку бесен што тоа се случи на снимање. Таа беше голем талент кој беше апсолутно посветен на уметноста и филмот – напишал режисерот Адам Мортимер на Твитер.
Во соопштението од продукцијата на филмот „Рѓа“ се наведува дека до несреќата дошло поради неправилна употреба на филмско оружје.
Полицијата во соопштението навела дека е рано да се каже за каков инцидент се работи и дека не го употребиле терминот несреќа, оставајќи им го тоа на истражителите.
Според истражителите, немилиот настан се случил за време на снимањето на сцената која вклучувала употреба на реквизити за огнено оружје, кога се случило пукањето.
Во тек е истрага за видот на испуканите куршуми.

Фото: Принтскрин//Youtube/Lubelski Festiwal Filmowy

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Корисни маснотии – Кафеавите маснотии СОГОРУВААТ калории и го ТОПЛАТ телото – Еве зошто е добро да ги имате!

Сите се трудиме да имаме што помалку маснотии во телото, но тоа не важи за …