Сопственик на „БМВ“, поради пребрзо возење, добил најлоша можна казна

23-годишниот сопственик на спортско БМВ долго ќе го памети судијата што му изрекол пресуда.
Младиот сопственик на BMW 440i од Лудвигсбург недалеку од Штутгарт се тркал по патот овој април кога бил снимен од полициска патрола. Решил да побегне од нив и успеал во тој план.
„Го искористив максимумот од моето службено возило со моќност од 194 КС и не успеав да го стигнам. Се откажав во Мариенстраше бидејќи не можев одговорно да го возам со брзина од 120 км/ч”, рекол офицерот од Штутгартер Нахрихтен. За време на бегството, сторителот возел по Лудвигсбург, поминал низ црвени светла, па дури и возел по тротоарот. Во своја одбрана, 23-годишниот само признал дека возел пребрзо, велејќи дека го фатила паника кога видел полиција и бил под стрес предизвикан од пандемијата.
Бодибилдерот рекол дека работи за голема автомобилска компанија, но дека пандемија на него делувала приватно и комерцијално. Пандемијата му предизвикала значителен пад на приходите од продажба на автомобили, па сега работи 16. часа дневно и затоа е под голем стрес. Судот речиси целосно ја отфрлил одбраната. Единственото нешто што судот го прифатил како олеснителна околност е тоа што тој доброволно почнал со психијатриска терапија по извршувањето на делото.
Сопственикот на БМВ ќе мора да плати неколку казни, а возачката дозвола ќе му биде одземена на една година. Сепак, веројатно најлошото за него ќе биде судската одлука да го продаде своето БМВ во кое побегнал од полицијата. За тоа има рок од три месеци, а по продажбата е должен да уплати 7.000 евра во државниот буџет. Доколку не го продаде автомобилот, ќе му биде одземен. Ова последново треба да се сфати и како воспитна мерка, рекла судијката Ен Болахер, која во изрекувањето на пресудата рекла: „Брзиот автомобил не е играчка, туку станува оружје. Младиот човек можел да ја повреди мајка во инвалидска количка или пешак за време на бегството“.

Фото: BMW


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

А1 Македонија со најдобрата новогодишна промоција во мобилната телефонија досега – Неограничен мобилен интернет засекогаш на најбрзата мобилна мрежа

А1 Македонија со задоволство најавува збогатување на новогодишната кампања и продолжува со неверојатно атрактивни поволности …