Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и како тоа влијае на новоформираната заедница?
Според народното верување, секој месец имал свое значење, а поволностите на бракот биле одредени со тоа.
Откријте кој месец, според старото народно верување, се смета за најповолен за свадба, и кои месеци треба да се избегнуваат по секоја цена.

Омажете се кога годината е нова, тој ќе биде заљубен, добар и искрен.


Кога ќе се соединат февруарските птици, не се венчавајте, туку плаши се од својата судбина.

Ако се омажиш кога дува мартовски ветар, задоволство и солзи, ќе ги имаш и двете.


Омажи се во април кога можеш, задоволство за неа, уживање за него.

Омажи се во месец мај и сигурно ќе го уништиш денот.

Омажи се кога ќе пораснат јунските рози, ќе ги посетиш копното и морето.

Оние што ќе се венчаат во јули ќе мора да работат за леб секој ден.

Кој и да се омажи во август ќе помине низ големи промени во животот.

Во септември омажете се во црква и животот ќе ви биде богат и добар.

Ако се венчате во октомври, љубовта ќе расте, но богатството ќе падне.

Ако се венчате во мрачниот ноември, ќе дојде уживањето, запомнете.

Кога брзо ќе падне декемврискиот снег, омажете се и искрената љубов ќе трае.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Објавена новата корона карта на ЕУ: Нема зелени области!

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова мапа на короната на Европа, …