НУЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп: Концерт на КУД „Моминок“

На 22.10. 2021 /петок/ од 19.00 ч. во големата сала од ЦК „Марко Цепенков“ концерт ќе одржи КУД „Моминок“на кој како гостин ќе  настапи ансамблот на Стевче Стојковски. Влезот е слободен, со запазување на протоколите за заштита од ковид 19, пропишани од Владата.

Години наназад КУД“Моминок“, неговите играорци, го даваат својот голем придонес негувајќи го фолклорот и богатото македонско културно наследство. Има настапувано на бројни фестивали во земјата и во странство, а работи под патронат на Центарот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ШОК – Колеги, пријатели се простуваат од Славиша Кајевски: Неверица, удар, подмолен молк…

Откако одекна веста дека македонскиот актер Славиша Кајевски ненадејно починал, неговите колеги и пријатели во …