НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ 2. НЕОБИЧНИ СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Се јавуваат и’ кај мажи и’ кај жени!

Науката сè уште се обидува да дознае повеќе за пациентите кои доживеале „долг ковид“, а работите што ги научиле може да ве изненадат.
Покрај познатите симптоми како кашлица, треска, замор, губење на вкус и мирис, некои пациенти доживеале нешто „поинтимни“ симптоми за кои не се зборува многу, а се јавуваат и кај мажи и кај жени. Станува збор за сексуалниот репродуктивен систем.
Проблемите се јавуваат по инфекција со корона вирус. Поконкретно, некои жени забележаа промени во циклусот, а мажите забележаа еректилна дисфункција долго откако го прележале вирусот.
Преглед на литературата беше објавен во Journal of Endocrinological Investigation ова лето, каде еректилната дисфункција беше претставена како еден од симптомите на коронавирусот. Истражувачите откриле дека повеќе машки пациенти може да доживеат хипогонадизам – намалено лачење на тестостерон, секреција на сперма или и двете, и ретко, намален одговор на тестостерон, во споредба со оние кои немале корона вирус.


„Дали се работи за долгорочна или минлива состојба е прашање што бара одговор“, објаснуваат експертите.
Напоменале и дека има намалување на бројот на Лејдиговите клетки лоцирани во тестисите, а помагаат и во производството на тестостерон, кој е одговорен за сперматогенезата, процесот на производство на сперма што се одвива во семенските канали во тестисите. Научниците мислат дека ова може да биде една од причините за големата разлика во смртноста и хоспитализацијата кај мажите и жените, а исто така може да објасни зошто вирусот најчесто ги погодува постарите мажи.
Сепак, жените доживуваат и сексуални и репродуктивни симптоми за кои лекарите веруваат дека се поврзани со хормоните.
Луис Невсон, експерт за менопауза, рекла дека моментално работи на испитување на овие симптоми кај пациентите. Со 842. одговори од пациентите што ги собрала до денес, таа вели дека резултатите потврдуваат дека долгиот ковид е поврзан со нивото на хормоните, што до сега секогаш било негирано.
Во прилог на оваа теорија, таа додава дека многу жени забележале влошување на симптомите на коронавирус непосредно пред почетокот на менструацијата – кога нивото на естроген е многу ниско. Таа смета дека не е сосема случајно симптомите на долгиот ковид да наликуваат на симптомите на менопауза – замор, болки во мускулите и зглобовите, вртоглавица…


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Објавена новата корона карта на ЕУ: Нема зелени области!

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова мапа на короната на Европа, …