(Рецепт) Лек за реума, артритис, вкочанет врат, болки во зглобовите … Неговото височество сенф!

Повеќето луѓе се запознаени со чувството на болка во зглобовите. Болните колена, рамената, лактите, вратот, .. можат да бидат резултат на стрес, траума, преоптоварување, фрактура, артритис, реума, но има домашна маст од руската народна медицина која може да ни ја олесни болката веќе при првото нанесување.
Исклучително е лесно да се подготви, а веќе ги имате сите состојки во кујната. Домашна маст против болки во зглобовите.
Рецепт:
Состојки:
1 лажица мед
1 лажица лут сенф
1 лажица ситна сол
1 лажица вода
Подготовка:
Измешајте се темелно до хомогена смеса. Ставете во празна кутија за крем или некоја друга амбалажа, како тегла на пример.
Примена:
Добро намачкајте го болното место и ставете најлонска кеса и врзете ја со топла, по можност волнена шамија. Така чувајте 1,5-2 часа.
Постапката најдобро се прави пред спиење, така што по отстранувањето на облогот, болниот зглоб останува во мирување.
Исплакнете наутро.
Не се ограничувајте на еден третман, повторете го 4-5 дена по ред. Ќе го почувствувате ефектот по првата процедура. Потоа повторете по потреба.
Маст ќе има за неколку дена. Чувајте ја во фрижидер.

Делување
Сенф е вкусен зачин направен од лековито растение сенф. Покрај тоа што се користи во медицината против болки во зглобовите, можете да го користите и за други намени:
Кога ќе се изгорите, нанесете подебел слој и болката ќе исчезне.
Ако имате главоболка, нанесете на челото и слепоочниците.
Кога настинувате и го чешате грлото или сте засипнати, проголтајте една лажица сенф.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИНОВАТИВНО! Рускиот лекар ОЛЕГ ТОРСУНОВ советува како да се врати функцијата на тироидната жлезда во нормала

Познат руски доктор по традиционална медицина тврди дека само движечките емоции можат да ја излечат …