Починал легендарниот југословенски голман : Короната го земала најдобриот стрелец меѓу голманите!

ДРАГАН ПАНТЕЛИЌ, славен голман од 70-тите и 80-тите години, познат по одличните одбрани, но и по постигнатите голови и харизмата, починал на 69 -годишна возраст во Ниш од последиците од коронавирусот.
Поранешниот голман на Раднички од Ниш, Бордо и репрезентацијата на Југославија, кој имаше 250. настапи во југословенската лига, бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар Ниш.


Неговата состојба нагло се влоши вчера наутро, тој беше приклучен на респиратор. За жал, тој почина утрово.

Пантелиќ е еден од најдобрите голмани во историјата на југословенскиот фудбал. Сепак, тој играл за националниот тим на поранешната држава само 19. пати. Тој беше првиот голман на Југославија на Олимписките игри во 1980. година и на Светското првенство во 1982. година.
Југославија отиде на Светското првенство како еден од фаворитите, а потоа беше сериозно разочарана од елиминацијата во групата. Сепак, Пантелиќ беше еден од само неколкуте од оние кои одиграа многу добро во шампионатот.


Пантелиќ беше познат како одличен голман, но уште повеќе по головите кои ги постигна од пенал. Така, тој постигна два гола за националниот тим, и даде над 20. во кариерата.
Најпознатиот потег во неговата кариера е гол, но не од пенал, туку од гол на гол, против исто така легендарниот голман Енвер Мариќ.
Го постигна за шампионската победа на Раднички против мостарскиот Вележ.

На крајот од кариерата, Пантелиќ беше претседател на Раднички и инструктор во Фудбалскиот сојуз на Србија. Последниве години, тој целосно се повлече од фудбалот и се посвети на уште една голема страст – лов на диви свињи.

Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Златан Ибрахимовиќ си ја отворил душата: „Брат ми почина пред мене“, „Јас сум Швеѓанец но и од мешан брак“

Многумина му се восхитуваат на Златан Ибрахимовиќ поради сето она што го постигна, како и …