Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ во Минхен спроведе истражување.
Резултатот е прилично изненадувачки. Според welt.de, најдобриот секс е на есен. И не само затоа што надвор е студено. Штом започне студеното време, поминуваме повеќе време во нашите четири sида. Во пријатна и романтична атмосфера, повеќе копнееме за интимност.
Научниците утврдија дека постојат и други причини зошто имаме подобар секс во текот на есента отколку во која било друга сезона.


Имено, нашите тела се прилагодуваат на годишните времиња, што може да се препознае првенствено со производство на хормони: нивото на машки тестостерон ја достигнува својата највисока вредност на есен, а производството на естроген е исто така највисоко во женското тело во овој момент. Ова доведува до зголемување на желбата за секс.
Постои уште една причина што може да се земе предвид кога станува збор за водење љубов за време на есента. Всушност, децата зачнати во овој период се раѓаат во лето. Благодарение на големата количина на витамин Д, тие имаат совршени предуслови за цврсти коски и добар имунолошки систем. Значи, есента е идеално време за водење љубов.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Елизабет Харли во тесен фустан кој едвај и ги покрива градите

Британската актерка Елизабет Харли (56) на својот Инстаграм профил објави кратко видео од снимање и …