РУСКА МЕДИЦИНА – Најпознатиот руски психотерапевт открива: Седум златни правила кои ќе ви го „ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ“

Како лекар, психијатарот Андреј Курпатов веруваЛ дека населението во земјата се уште не е подготвено да ги реши сите нивни ментални проблеми. За таа цел, тој започнал да ја популаризира науката …
Прифаќањето одговорност за секое дело направено или не е едно од клучните правила за успешен живот за секоја личност. Мораме да го смениме односот кон животот, да го гледаме светот таков каков што е, да се откажеме од илузиите и да најдеме вистински решенија. Ова го вели Андреј Курпатов, творец на модерниот модел на психологија и автор на неколку десетици монографии, менаџер на еден од најдобрите психотерапевтски центри во Русија, советник на Сојузното собрание на Руската Федерација за прашања од психолошка култура и ментално здравје.
Андреј Курпатов е еден од најпознатите лекари, кој влијаел на брзиот развој и напредокот на психијатријата на територијата на Руската Федерација. За неговото знаење и влијание зборува и фактот дека го решил својот здравствен проблем, неговата попреченост кога бил во кревет поради невроинфекција.

Никогаш не ја префрлајте одговорноста за она што ви се случува во животот на грбот на друг
– Разбирам дека постои постојано искушение да се обвинува некој друг, тоа е можеби најлесно и со тоа се оправдувате. Но, ќе најдете моќ кога целосно ќе прифатите дека сте автор на сите ваши неуспеси и креатор на сите ваши успеси.


Прифатете го фактот дека не можете да го промените минатото – готово е
– Можеме само да влијаеме само врз иднината, а зависи од тоа што правиме сега. Не очекувајте дека вашето идно јас ќе биде неизвесна. Мора да сторите најдобро што можете за да вашата иднина ви се насмевнува. Значи, проблемот не е во ревизијата на минатото, не е во потрагата по виновниците, туку во фактот дека треба да чувствуваме лична одговорност за сопствените животи.

Отфрлете ја илузијата дека можете да ги промените другите и прифатете ги такви какви што се
– Потсвесно, сите ја имаме оваа наивна илузија дека можеме да смениме некого. Како резултат на тоа, ние страдаме затоа што не можеме тоа да го спроведеме во дело. Само околностите можат да ги променат луѓето, се друго е само перцепција за измама. Дозволете им на другите да бидат различни, да бидат она што се. Во одреден момент, можеби ќе почнете да уживате во нив.
Најважно во животот е да научите да уживате давајќи им можност на другите да се изразат, да постигнат „најдобри“ резултати во сферата што ја избрале. Токму таквиот став кон другите може, под едно, да ни донесе вистински, опипливи придобивки, а под два, може да се претвори во тој гест што ќе не подигне во сопствените очи. Напротив, со влегување во борба за лидерство, се осудуваме на чувство на незадоволство. Затоа, како оган, мора да се плашиме од борба, а не од пораз.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗАТЕМНУВАЊЕТО НА СОНЦЕТО НА 4. ДЕКЕМВРИ ВАКА ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВАШИОТ ХОРОСКОП: Некои ќе блеснат како ѕвезди, на други минатото ќе им се ПОВАМПИРИ!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …