Седум промени во животот што ќе ве спасат од мозочен удар

Високиот крвен притисок е водечка причина за мозочен удар. Се проценува дека скоро половина од возрасните имаат висок крвен притисок. Како можеме да се грижиме и да го намалиме ризикот од мозочен удар?
Има седум работи на кои треба да обрнете внимание, пишува 24sata.hr.

Внимавајте на вашата тежина
Прекумерната тежина е поврзана со сите видови здравствени проблеми, вклучувајќи дијабетес и висок крвен притисок, кои значително го зголемуваат ризикот од мозочен удар.
Добрата вест е дека дури и губењето на 10. килограми, ако имате прекумерна тежина, може значително да го намали ризикот од мозочен удар.


Редовно вежбајте
Да се ​​биде активен и редовно да се вежба може да има голем број придобивки за физичкото и менталното здравје. Бидејќи редовното вежбање може да помогне во губење на тежината, намалување на крвниот притисок и одржување на здраво ниво на холестерол, исто така може директно да го намали ризикот од мозочен удар.
Целете на 30. минути дневно, пет дена во неделата. Дури и 10 минути вежбање има позитивен ефект врз здравјето, објаснува д-р Томи Нг од Медицинскиот центар Јужен Океан.


Ако пиете, правете го тоа умерено
Ако сте некој што ужива во повремената чаша вино или пиво, тоа не е нешто што треба да го исфрлите од вашата рутина. Всушност, често цитирана студија од 2005 година, објавена во списанието „Strok“ (Удар), покажа дека една до шест порции алкохол неделно – како вино, пиво или алкохолни пијалоци – се поврзани со помал ризик од мозочен удар во споредба со луѓето кои целосно се воздржувале од алкохол.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИНОВАТИВНО! Рускиот лекар ОЛЕГ ТОРСУНОВ советува како да се врати функцијата на тироидната жлезда во нормала

Познат руски доктор по традиционална медицина тврди дека само движечките емоции можат да ја излечат …