Париз ќе засади 170.000 дрвја за да ја подобри климата во градот

ПАРИЗ со години е еден од градовите со прекумерно загадување на воздухот, а сега главниот град на Франција сака да ја подобри климата во градот со садење 170.000 нови дрвја.
Дополнителни дрвја ќе бидат засадени секаде каде што има места, покрај улиците, на плоштадите, во парковите, но и покрај улиците низ градот, објави градската управа.

Целта е борба против климатските промени.
Дрвјата апсорбираат јаглерод диоксид, го подобруваат квалитетот на воздухот и придонесуваат за ладење на градот за време на летните топлотни бранови.
Покрај тоа, дрвјата се природна бариера за бучава и визуелно загадување, што го промовира здравјето на Парижаните и го намалува стресот.
Париз веќе е еден од европските градови со најмногу дрвја, нагласи градската администрација.
Дрвјата треба да бидат засадени до 2026. година.
Во самиот град има околу 200.000 дрвја, и уште 300.000 во урбаните шуми на Булоњ и Винсенс.


До 2026 година треба да се засадат дополнителни дрвја.
Во првата сезона на садење 2020/21. веќе се засадени речиси 14.000 млади стебле.
За таа цел, градот има своја градинка за дрвја.
Од безбедносни причини, помалку од 1,5 проценти од дрвјата ќе треба да се соборат, се вели.
Од 2014. година, Париз ја следи својата популација на дрвја користејќи автоматизиран систем, секое дрво има своја дигитална лична карта и се проверува годишно.

Дрвјата по улиците во просек не се постари од 80 години.
Францускиот државен совет објави летово дека итно се потребни напори за подобрување на климата во Париз.
Ја казни државата со милиони за прекумерно загадување на воздухот во неколку метрополи, вклучувајќи го и Париз.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …