(ВИДЕО) Тоше Проески не напушти пред 14 години. Овие негови реченици станаа вечни

Пред точно 14. години, на 16. октомври 2007. година, околу 6:20 часот, Тоше Проески, на возраст од само 26. години, загина во сообраќајна несреќа на автопатот кај Нова Градишка.
Иако помина толку време, македонскиот славеј, како што го нарекуваа, се уште живее во срцата на неговото семејство, колегите и верните обожаватели кои и понатаму му оддаваат почит секоја година. Во негова чест, оваа година ќе биде традиционалниот маратон долг 900. километри од Нова Градишка до родното Крушево.
Тодор Тоше Проески е роден на 25. јануари 1981. година во Крушево, Македонија, дипломирал на Музичката академија во Скопје како еден од најдобрите студенти од својата генерација и бил еден од првите музичари што ја обединиле поранешна Југославија.

„Песните се важни, кој ги шиша наградите“


Зад себе остави песни, но и реченици по кои ќе се памети, а последното интервју ноќта пред неговата смрт, во кое изјави „како главата му е полна со се“, влезе во легендата со него. Неговите настапи ги исполнија салите без оглед на земјата во која се одржуваа, тој ја освои публиката со својот глас, става и карактер, а беше познат и по својата скромност.


Тој сакаше девојка која ги цени вистинските вредности
Неговите зборови „Ве сакам сите“ не ослабнаа ниту денес, а колку беше несебичен и скромен, тој откриваше и во изведбите и во интервјуата. Тој, исто така, рекол дека сака девојка која ги цени вистинските вредности, а не материјалните. Дека бил скромен млад човек со големо срце, покажа и со своите дела: секогаш несебично им помагаше на оние на кои тоа им беше најпотребно.

„Не сакам да ми симнувате капа, сакам само да се гордете со мене“

Во морето квази пејачи и полупроизводи кои го преплавуваат музичкиот пазар, Тоше Проески отсекогаш бил познат како неверојатен талент и вистински професионалец. Тој честопати велеше дека „постои поради публиката“, и не им даваше многу значење на критичарите.

Го предвидел крајот
„Зборувате за тоа колку е прекрасен животот. И е, само да трае уште малку”, изјавила неговата постара сестра за македонските медиуми во интервјуто што го рекол пред трагичната смрт.
Тој беше омилен меѓу колегите музичари и го обожаваа илјадници обожаватели. Тоше Проески беше и ќе остане еден од најсветлите делови на поп музиката на овие простори. Неговиот лик и дело не згаснуваат ниту по 14. години, а тој сеуште живее меѓу нас преку неговите песни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Објавена новата корона карта на ЕУ: Нема зелени области!

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова мапа на короната на Европа, …