Експертите тврдат дека кимот е клучот за слабеење

Истражувањата покажаа дека кимот го забрзува метаболизмот и со тоа помага во процесот на слабеење.
Триста Бест, регистриран диететичар, тврди дека водата со ким е идеален пијалок за побрзо слабеење, а многу други експерти се согласуваат со тоа.

Важноста на кимот
Кимот е богат со антиоксиданси, добар е за одржување на имунолошкиот систем и здравјето на цревата и може да го намали воспалението и ризикот од рак.
Истражувањата покажаа дека кимот го забрзува метаболизмот во процесот на слабеење. Во клиничко испитување во кое учествувале 88. дебели жени, експериментална група жени јаделе засладен јогурт со ким двапати дневно во текот на три месеци. Контролната група јадела иста количина јогурт во истиот период, но без додавање на ким во прав. Се испоставило дека само оние жени кои консумирале ким значително ја намалиле нивната тежина, индексот на телесна маса, како и обемот на половината и процентот на маснотии во телото. Исто така, имале пониски нивоа на вкупен холестерол, триглицериди и ЛДЛ (лош) холестерол во крвта, додека добриот ХДЛ холестерол се зголемил.


Важноста на водата
Доволен внес на вода е важен за нашето тело, здравје и добра линија.
Една студија базирана на податоци од Националното истражување за здравствено испитување (NHANES) објавена во Annals of Family Medicine, открила значајна поврзаност помеѓу несоодветниот внес на вода и дебелината, сугерирајќи дека добрата хидратација игра клучна улога во контролата на тежината.


Како да направите вода со ким
Натопете една лажица семе од ким во чаша или две вода и оставете да отстои преку ноќ. Некои сакаат да ги здробат семките, но тоа не е потребно. Наутро, варете ја смесата околу пет минути. Кога водата ќе се олади, исцедете ги семињата и покријте ги со мраз или загрејте до саканата температура. Можете да додадете малку природен засладувач или цимет во пијалокот за да го подобрите вкусот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗАТЕМНУВАЊЕТО НА СОНЦЕТО НА 4. ДЕКЕМВРИ ВАКА ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВАШИОТ ХОРОСКОП: Некои ќе блеснат како ѕвезди, на други минатото ќе им се ПОВАМПИРИ!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …