(ФОТО) Најсигурни дестинации на новата корона карта

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во четврток ја објавува најважната карта на коронавирус во Европската унија.
Според оваа карта, членките на ЕУ усвојуваат мерки и ги одредуваат правилата за влез од одредена земја точно според бојата што таа земја ја има на оваа карта.
Боите за одделни области се одредуваат со комбинација на потврдени случаи на инфекција во изминатите 14 дена на 100.000 жители и процентот на тестирано население.
На најновата карта, Хрватска се уште е во црвената зона, а Загреб во темно црвена. Словенија исто така е во темноцрвена зона.
Грција е во црвено -портокаловата зона, а еден регион е во темноцрвената зона.
Во остатокот од Европа, ситуацијата е многу подобра, особено во земјите што беа во темноцрвената зона во текот на летото.
Сигурна дестинација е Франција, која е речиси целосно зелена, а ниту Португалија и Италија немаат црвени региони.
Шпанија е исто така претежно зелена, освен еден регион што е во црвената зона. Чешка е во портокалова зона, додека Германија е црвена.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сауна во домот! Потребен е мал простор, а придобивките врз здравјето се огромни!

Сауна во домот! Иако повеќето луѓе ја доживуваат како луксуз и место за уживање, сауната …