Конкурс за доделување на државната награда „Мето Јовановски”

Ве информираме дека Одборот за доделување на државната награда „Мето Јовановски” распиша Конкурс за  доделување на државната награда „Мето Јовановски” во 2021 година.

Со државната награда „Мето Јовановски” се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права.


Конкурсот ќе трае од 15.10.2021 до 15.11.2021 година.

Конкурсот е достапен и на веб-страницата на Министерството за култура:


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Валчанов, Балчус и Ангелов во жири на „Киненова”

Жирито кое годинава ќе одлучува за филмовите во главната селекција на ММФ „Киненова” го сочинуваат: …