(ФОТО) Роналдо со партија за историјата го уништи Луксембург

Португалија убедливо го победи Луксембург во вчерашниот квалификациски натпревар за СП, а нивниот најдобар играч Кристијано Роналдо беше особено инспириран. За конечните 5:0, Роналдо постигна три гола и сега Португалија е втора во групата А, со еден бод помалку од Србија, која има натпревар повеќе.
Со вчерашната игра, Роналдо дополнително ги подобри неверојатните бројки што ги постигна во дресот на репрезентацијата. Тој го зголеми својот број на голови за репрезентацијата откако двапати постигна гол за Луксембург од пенал и еднаш од игра, а бројот на голови на таа репрезентација на десет. Не постигна повеќе на никој друг.

Собори нов рекорд
Португалскиот ас на натпреварот против Луксембург стигна до 58-от хет -трик во кариерата и десетти за репрезентацијата. Поточно, за репрезентацијата, натпреварот го заврши осум пати со три постигнати гола, и двапати, на натпреварите против Андора и Литванија, со четири. Тој е единствениот играч во светот кој постигна десет хет-трикови за националниот тим, а со девет останаа Свен Рајдел (Шведска) и сеуште активниот Али Мабхут (Обединети Арапски Емирати).
Најдобриот стрелец во историјата на националниот фудбал сега има 115, гола за Португалија, за која одигра 182 натпревари.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна од пет години затвор

Истражителите велат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на уценувачите откако му ги …