ОСУМ „скокотливи“ работи за кои треба да разговарате со партнерот

За да вашата врска може да функционира совршено, треба да има добра комуникација во неа. Тоа не значи само разговори за секојдневните работи, туку и оние за „скокотливи“ теми, како што е сексот.
Паровите кои зборуваат за сексот имаат 10. пати поголема веројатност да имаат среќна и квалитетна врска. Сепак, понекогаш е тешко секој да се отвори и да зборува за своите склоности и сексуални желби.

Ова се темите за кои партнерите мора да разговараат:


1. Како вашето семејство и воспитување ве научи да размислувате за сексот?
Идеално, родителите треба да не научат дека треба да имаме отворени, неосудувачки ставови за сексот. За жал, малку луѓе спаѓаат во оваа категорија. Одгледувањето строги, конзервативните родители можат да остават длабока трага.
Ако за сексот ви зборувале со негативна конотација, најверојатно нема да станете авантурист кој е подготвен да проба нови работи и да ужива во нив. За да го разберете вашиот партнер, треба да знаете на што се темели неговиот систем на верување.

2. Какво е вашето либидо?
Неизбалансираното либидо може да биде причина за големи проблеми. Ако сакате да си го олесните животот, изберете некој што сака секс толку често колку и вие. Ова може да биде потешко отколку што изгледа, бидејќи кога нешто е ново, желбите стануваат уште поголеми, а нашите тела и мозоци се преплавени со љубов и хормони.


3. Кои се вашите сексуални граници?
За некои луѓе, сексот е романса и интимност. За други, тоа е еротика и пробување нови работи. Таквите луѓе се за сите видови сексуални односи, а рутината им е најголем непријател.
Проверете кој тип е вашиот потенцијален партнер: Прашајте го кое е неговото омилено време за водење љубов, што е совршен секс за него и во што најмногу ужива? Потоа можете да започнете уште подетално истражување.
Зборувајте за сексуални граници, користење играчки, гледање порно заедно и многу повеќе. Колку подобро ќе се запознаете, толку ќе биде поотворена вашата врска.


4. Зборувајте за тоа што ви се допаѓа, а што не
Секоја личност има свои сексуални симпатии и антипатии: она што може да доведе еден љубовник на пат на екстаза и задоволство, лесно може да биде разочарување за друг.
Со читање на говорот на телото на вашиот партнер, можете да разберете што му се допаѓа, а што не, но многу подобар начин да ги разберете сексуалните потреби на вашиот партнер е да разговарате. Стравот од навреда на саканата личност обично е она што ги спречува луѓето да им кажат што да прават, а што не. Ако сакате да промените нешто што го прави вашиот партнер, кажете: „Би сакала да го правиш ова повеќе“, наместо: „Мразам кога го правиш тоа“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) МОЗА БИНТ НАСЕР – Сопругата на катарскиот шеик стана модна икона на СП, нејзините комбинации привлекуваат внимание

Моза бинт Насер, сопругата на поранешниот емир на Катар, шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани, …