На денешен ден ЦАРОТ ненадејно не напушти – Минаа 18. години како замина во уметничките височини!

На 13 октомври 2003, ненадејно почина Ѓорги Колозов. Имаше 55 години. Имаше децениска кариера како актер вработен во МНТ веднаш по завршувањето на Факултетот за драмски уметности. Играше во бројни приватни театарски проекти, телевизиски серии и филмови, како и играни филмови. Најголемата слава ја постигна со своите актерски остварувања во Македонски народни приказни.

Денеска се навршуваат 18. години од смртта на Ѓорѓи Колозов. Погледнете го ова интервју за да се потсетиме на него како личност и актер.

Извор: Ѓорги Колозов/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …