Леб мора да конзумирате, но само овие три вида се ЕКСТРЕМНО ЗДРАВИ!

Избегнувајте леб од бело брашно и угодете му на вашето тело и здравје.
Поради мноштвото нутриенти и хранливи материи, кои се клучни за здравјето на нашето тело, лебот е задолжителна храна што мора да ја консумираме во текот на денот. Сепак, многу е важно да консумирате здрав леб со здрави намирници.

Ви донесуваме листа од три видови од леб, кои се сметаат меѓу најздравите.

Леб од ленено семе
Овој леб е направен првенствено од интегрално брашно и ленено семе и е еден од најздравите лебови, бидејќи лененото семе е исто така многу хранливо и има бројни здравствени придобивки. Тие се одличен извор на алфа-линоленска киселина, омега-3 масна киселина која се наоѓа во растителната храна. Семките од лен се исто така богати со честички наречени лигнани, кои можат да дејствуваат како антиоксиданси во вашето тело и да ве заштитат од одредени видови на рак.

Леб од кисело тесто
Киселото тесто се добива со процес на ферментација врз основа на квасец и бактерии кои се појавуваат природно за да го кренат тестото. Ферментацијата помага да се намали бројот на фитати, познати и како фитинска киселина, кои се врзуваат за одредени минерали и ја намалуваат нивната апсорпција.

Леб од овесни житарки
Овесниот лебот обично се прави од комбинација на овес, брашно од цело зрно на пченица, квасец, вода и сол. Покрај тоа, овесниот леб е многу здрав избор бидејќи овесот е многу хранлив и поврзан со голем број здравствени придобивки.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …