Одете само 15. минути дневно и ова се придобивките што ќе ги искусите

Можете да направите многу за само 15 минути. Меѓу другото, ќе го подобрите го вашето здравје. Се прашувате како? Се разбира, со одење.
Одењето е поврзано со подобро здравје на срцето, подобрена функција на мозокот, подобро расположение и многу повеќе. Одењето е одличен кардио тренинг со кој зглобовите можат полесно да се справат отколку, да речеме, трчање.
Иако многумина се фокусирани на целта од 10.000 чекори дневно, вие исто така може да доживеете многу придобивки од многу пократка прошетка, поточно 15-минутна прошетка. Еве некои придобивки.

Ќе го подобрите расположението
Лош ден на работа? Ресетирајте се со одење. Постара студија објавена во списанието „Journal of Behavioral Medicine“ покажал дека пешачењето од 10. до 15. минути им помага на луѓето да станат посмирени и порелаксирани. Имајќи го тоа на ум, размислете да прошетате пред состанок со шефот, а не после тоа.

Ќе бидете покреативни
Одењето ја зголемува креативноста. Студијата на Универзитетот Стенфорд во 2014 година објавена во списанието „Journal of Experimental Psychology“ ја испитувала креативноста на луѓето кои пешачат или седат во различни услови пет до 16. минути. Истражувачите откриле дека пешачењето (внатре или на отворено) го подобрува „генерирањето нови, но соодветни идеи“, или креативно размислување, подобро од седењето.

Ќе живеете подолго
15-минутната прошетка можеби не изгледа долга, но тие минути можат да ви го продолжат животот. Студија од 2017 година на American Journal of Preventive Medicine покажала дека луѓето кои пешачеле само два часа неделно (што е нешто повеќе од 15 минути дневно) имале помал ризик од смрт отколку луѓето кои воопшто не се движеле. Ова само покажува дека се брои дури и мала количина дневно вежбање.

Ќе согорувате калории
Кратката 15-минутна прошетка, во зависност од возраста, полот, телесната тежина, но и брзината, конфигурацијата на теренот и временските услови, може да согори околу 67. калории. Одете по угорницата и тоа ќе биде и повеќе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …