МЕШАВИНАТА НА МЕД И ОВОЈ ЗАЧИН ГО ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ НА МАКСИМУМ: Ако го започнете денот со ова, нема да знаете за болест!

Нема подобар начин да го започнете денот
Една од најпопуларните домашни мешавини, која особено се препорачува за зајакнување на имунитетот и како лек за кашлица, односно за болки во грлото, е медот со мелен пипер. Нутриционистите исто така потврдуваат колку е добра оваа мешавина.
„Освен што го смирува грлото, помага при респираторни инфекции и го олеснува лекувањето на настинки и вирусни инфекции, овој стар народен лек за кашлица има и други придобивки за нас. Особено се препорачува во зима бидејќи ја подобрува циркулацијата, варењето, па дури и влијае нервниот систем“, посочува диететичар-нутриционист.


Ќе ви треба половина тегла мед и 3 лажички мелен пипер за да го подготвите.
Се препорачува да се користи квалитетно свежо мелен црн пипер, како и органски мед.
Се’ што треба да направите е да ги измешате овие две состојки додека не се добие хомогена смеса. После тоа, смесата чувајте ја во фрижидер.

Овој народен лек се зема секое утро, на празен стомак, по една лажичка.
„Алтернатива на црниот пипер може да биде ѓумбир, куркума, лук, лута пиперка“, советува нутриционистот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …