Шест начини најбезболно да го намалите внесувањето на шеќер

Елиминирањето на шеќерот од вашата исхрана не е само корисно за губење на тежината, туку е исто така важно за долгорочно здравје. Сепак, не е лесно да се откажете од намирниците со шеќер, но постојат одредени совети кои можат да ви помогнат да го направите процесот што е можно „побезболен“.
Постојат природни шеќери – како фруктоза во многу овошја и лактоза во млечни производи – што треба да ги консумирате умерено, бидејќи тие имаат витамини и минерали што му се потребни на вашето тело.
Потоа, постојат додадени шеќери кои често може да се најдат во одредена храна и пијалоци, како што е лебот, кечапот и газираните сокови. Кога се консумираат со преработена храна, тие се поврзани со дебелина и хипертензија.

Постојат конкретни работи што можете да ги направите за да го намалите внесот на шеќер, пишува Insider.


Прегледајте што јадете секој ден
Размислете што обично јадете. Прочитајте ги етикетите и проверете ги состојките. Можеби ќе бидете многу изненадени од тоа колку шеќер има во одредени ставки, или можеби ќе бидете изненадени што сте нашле шеќер дури и на листата на состојки во нешто што не е слатко.

Започнете со мали промени
Не обидувајте се да го исфрлите шеќерот одеднаш. Ова може да ја влоши желбата за шеќер и симптомите што се јавуваат по исфрлањето на оваа храна. Ако направите мали чекори, полесно ќе се држите до промените што ги воведувате и побрзо ќе формирате нови навики.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите ја губат главата поради жените со облини?

Сите знаат дека мажите сакаат жени со облини, но зошто? Има ли друг одговор на …