(ФОТО) КАПЕТАН КИРК КОНЕЧНО ЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА И ВЕДНАШ СОБОРУВА РЕКОРД: Глумецот Вилијам Шатнер ќе стане најстариот човек во космосот

Вилијам Шатнер, актерот кој инспирираше генерации астронаути со својата улога во „Ѕвездени патеки“, во вторник ќе лета во орбитата и ќе стане најстариот човек во вселената
Вселена – последната граница, е реченица што го прослави Вилијам Шатнер додека го глумеше Џејмс Кирк, капетан на вселенскиот брод „Ентерпрајз“ во ТВ и филмската серија „Ѕвездени патеки“. И овој актер, кој инспирирал генерации астронаути, конечно ќе лета во вселената во вторник и ќе види како навистина изгледа кога ќе ја напушти Земјата.

Шатнер, кој има 90 години, ќе излезе во орбита утрото на 12. октомври со вселенското летало „Sheу Шепард“ на компанијата „Blu oridžin“ на Џеф Безос и во исто време постави рекорд – ќе стане најстариот човек во вселената, пренесува Space.com.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …