Витамини и минерали кои треба да се земаат во текот на есента и зимата

Имајќи предвид дека летото помина и дека пред нас се постудените денови карактеристични за есента и зимата, треба да го подготвиме нашиот организам и да му обезбедиме подобар имунитет.
Иако постуденото време не значи дека ќе настинете, тоа може да ја зголеми вашата подложност на настинки бидејќи поминуваме повеќе време во затворени простории.
Витамините и додатоците се клучни за зајакнување на имунолошкиот систем, и секој од нив има различна намена. Прашањето е кое од нив е најдобро да се зема во наредниот период?
Фармацевтот Џулија Герини за „Метро“ вели дека „додатоци и витамини треба да се земаат во текот на целата година“ и додава:.
„Сепак, некои треба да се земат одделно во наредниот период, со цел дополнително зајакнување на имунолошкиот систем.

loading...

Витамин Д
Есента и зимата носат пократки денови, така што има помалку сончева светлина.
Бидејќи на луѓето им е потребен витамин Д, а се добива со изложување на сончева светлина, најчесто во периодот од март до септември, како што е наведено на веб -страницата на NHS.
Додека од октомври наваму, на нашето тело му е потребна мала помош, односно додаток на овој витамин, околу 10 микрограми дневно.
Витаминот Д е потребен за регулирање на калциумот и фосфатот во нашето тело, така што нашите коски, мускули и заби се здрави. Кога?
„Во текот на есента и зимата, луѓето поминуваат помалку време на отворено, така што е намалена можноста телото да произведува витамин Д поради изложеност на сончева светлина, што е се помалку во тој период“, вели д -р Дон Грант за „Метро“.
Тој предупредува на други несакани ефекти кои можат да настанат поради недостаток на витамин Д, велејќи дека тоа може да доведе до „депресија, замор, болка и мускулна слабост“.
„Витаминот Д, исто така, може да помогне во заштитата од сезонско афективно растројство”, додава д -р Герини.


Железо
Иако недостатоците на железо треба да се грижиме во текот на целата година, посебно внимание треба да се посвети на овој минерал со доаѓањето на пократките и постудените денови.
Анемијата со недостаток на железо е најчестата форма на анемија, а симптомите наведени од NHS вклучуваат: замор и недостаток на енергија, отежнато дишење, палпитации и бледа кожа.
Ако почесто чувствувате еден или повеќе од овие симптоми, закажете состанок со матичен лекар кој ќе ви предложи да направите тест на крвта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Утре е голем празник – Крстовден: Кој се крсти со крст тој на Крстовден пости – Утрешниот ден ќе ни покаже каква зима не чека!

Македонската православна црква и верници на 27. септември слават есенски Крстовден, денот кога е пронајден …