Ова се трите најголеми женски комплекси!

Жените се дефинитивно најлошите самокритичари, особено кога станува збор за физичкиот изглед
Секојдневните критики за вашиот изглед воопшто не се во ваша корист, и наместо да ги прифатите вашите несовршености, обично има контра ефект. Еве ги трите најголеми женски комплекси и совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од нив:


1. Премногу сум дебела
Модните трендови ги диктираат моделите од модните писти, главно витките млади девојки чии тела се „испеглани“ во невозможни размери и се „усовршуваат“ во Фотошоп. Така женските атрибути одат во втор план. Многу жени мислат дека треба да изгубат неколку килограми и се чувствуваат со прекумерна тежина, особено пред летото, кога се бомбардирани со огромни плакати со модели од совршени пропорции.
Во реалноста, повеќето жени во 30 -тите години не изгледаат така, туку повеќе женствено, со повеќе облини, а понекогаш и неколку килограми повеќе, особено во стомакот, задникот и колковите. Ретки се оние кои можат да јадат што и кога сакаат, без тоа да им се забележува.
Телото се развива со возраста и ретко кој може да остане на ниво на тинејџер. Затоа „имагинарната“ дебелина е еден од најбесмислените комплекси предизвикани од медиумски измами и искривена перцепција на реалноста. Ова ќе го потврдат мажите – повеќето од нив претпочитаат облини отколку стапчиња. Затоа – сакајте го своето тело и не се мачете со килограм вишок!


2. Моето тело е премногу млитаво и имам тони целулит
Дали би сакале да имате, на пример, задник како Џенифер Лопез или како вашиот пилатес инструктор? Совршено затегнато тело и сеуште без трошка целулит навистина му угодува на окото бидејќи изгледа цврсто и здраво, но мал број жени можат да се пофалат со тоа.
Целулитот е резултат на гените, неправилната исхрана и недостатокот на вежбање, од што во денешниот, претежно седечки начин на живот, ретко која девојка или жена е поштедена. Се разбира, дефинитивно треба да се обидете да се занимавате со некој спорт, кој ќе го зајакне вашето тело и ќе ги обликува вашите мускули, и да се храните што е можно поздраво, но доколку се уште не сте задоволни од вашето тело и чувствувате комплекси – запомнете го фактот дека тоа не е вашата главна професија.
Само спортисти кои тренираат по неколку часа дневно, модели чии несовршености се обработуваат во Фотошоп или познати личности кои имаат доволно нерви за редовно да се вклучат во здрава исхрана, вежбаат со поддршка на тренер, како и да претрпат трансформација пред излегување пред камери со помош на компанија стилисти и шминкери.

3. Мојот тен е катастрофа
Отворени пори, премногу дамки, премногу бемки, мозолчиња со разни бои и форми … Сето ова пред нашите очи во огледало изгледа двојно поголемо и видливо отколку под микроскоп. За среќа, има козметика која може да ни помогне да ги скриеме несаканите детали, но понекогаш, особено во летните месеци, во време на плажите и пливањето, кожата доаѓа до израз во својата природна форма.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …