Кој нуди автомобил, а кој 150 евра: Како во европските земји се мотивира за вакцинација

Иако научниците развија високо ефикасни вакцини против коронавирус за рекордно време, бројот на вакцинирани во некои земји е сепак неочекувано мал. Од друга страна, постојат примери на земји кои успеале да вакцинираат до 80 проценти од населението со двете дози. Какви тактики користеа земјите за да го зголемат бројот на имунизирани граѓани и да ги убедат неопределените?


Ждреб за автомобил
Иако Русија беше прва во светот што регистрираше вакцина против корона, среде третиот бран во јули, стапката на вакцинација во таа земја беше многу ниска – само околу 19. проценти. Руските власти се обидоа на различни начини да ги мотивираат граѓаните да ја примат вакцината – од награди до парични казни и закани за отпуштање.
Во јули, московските власти наредија задолжителна вакцинација на најмалку 60. проценти од персоналот во услужните индустрии, од угостителство до сместување и превоз. Со цел да се мотивираат граѓаните да се вакцинираат во што поголем број, сите оние кои ја примиле првата доза од вакцината до 11. јули, беа вклучени во ждрепката за петте автомобили што се доделуваа секоја недела.

Подарок картички
Шведските научници тестираа дали финансиските стимулации можат да ги поттикнат граѓаните да се вакцинираат против коронавирус. Подарок картичка од 23 долари е една од четирите тестирани техники. Очигледно, оваа тактика даде позитивни резултати. Во Шведска денес, 65 проценти од населението беше вакцинирано со двете дози и уште 5,55 проценти со првата, поради што оваа земја ги укина сите мерки.


Ваучери за лотарија и оброк
Романските власти се надеваа дека ваучерите за оброк во вредност од околу 20 евра и можноста да учествуваат во лотаријата со парични награди ќе бидат поттик за граѓаните да се вакцинираат против короната. Тамошната влада донесе итен декрет кој им овозможи на вакцинираните да добијат ваучери за оброк, но се чини дека оваа мерка не ги натера граѓаните да одат на местата за вакцинација. Во Романија, само 28,30 проценти од граѓаните ги примиле двете дози и 1,7 проценти ја примиле првата доза, што ја става оваа земја на дното на листата на вакцинирани во Европа.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ИНТИМНИ МИСЛИ НА ЛЕДИ ДИ – ДЕНЕС СУМ НА КОЛЕНА, ЧЕКАМ ДА ПОМИНЕ РАЗВОДОТ, МНОГУ Е ​​ГРДО: Се продаваат писмата на принцезата Дијана до нејзините пријатели

Во аукциската куќа Дејвид Ли се продаваат 32 писма на покојната принцеза Дијана. Целата заработка …