(ФОТО) Откриени нови детали за смртта на холивудската актерка: „Имаше големи болки …“

Скоро 12. години откако ненадејно почина холивудската актерка Британи Марфи, се уште има мистерии околу нејзината шокантна смрт.
Новиот документарен филм „Што се случи, Британи Марфи?“, Открива пострашни детали за нејзините последни денови и врската со нејзиниот сопруг, Симон Монјак (40), кој почина само пет месеци по неа на многу сличен начин.
Минатото на Монјак беше предмет на документарни филмови, кои вклучуваа интервјуа со неговата мајка Линда и брат Џејмс, како и поранешната свршеница Елизабет Рагсдејл, која вели дека ја излажал за тоа кој навистина бил.
Регсдејл и Монјак се вериле по кратко додворување. Кратко потоа, Рагсдејл забременила, а Монјак инсистираше да се породи во Соединетите држави. Кога била четири месеци бремена, тој и платил авионска карта за Њујорк и и’ рекол дека ќе биде таму.
„Кога дојдов во моето мало студио во Њујорк, му се јавив и тој ми се јави. Реков:’Симон, стигнав …’ и пред да ја завршам реченицата, ми ја спушти слушалката. Ме остави бремена и сама“, рекла Рагсдејл во документарецот.


„Тој беше немирен човек, навикнат да ги залажува луѓето, а Британи беше една од неговите последни жртви“, изјавила Синтија Хил, режисерка на документарниот филм „Што се случи, Бретани Марфи?“.
„Тој имаше модел на однесување што стана многу очигледен колку повеќе истражувавме“, додала таа.
Шминкерката Триста Џордан, која се појавува во документарецот и работеше со Британи за најновиот филм, „Нешто злобно“, вели дека нејзиниот изглед во последните месеци бил алармантен.
„Очите и беа потонати и изгледаше толку тажно“, вели Џордан. “Имаше големи болки. Нозете и беа слаби и не можеше сама да стане”.Во февруари 2010 година, лекарот Ед Винтер кој ја правел обдукцијата, заклучил дека нејзината смрт е резултат на нелекувана пневмонија во комбинација со анемија и предозирање со лекови, вклучително и лекови против болки и настинки. Во нејзиното тело не била пронајдена нелегална дрога.
„Нејзината смрт беше толку бизарна и има толку многу пресврти“, рекол извршниот продуцент Бади Деј.
Но, и покрај драмата околу нејзината смрт, режисерката вели дека секој со кого разговарала ја споменал важноста на сеќавањето на нејзината добрина.
„Сите беа толку конзистентни кога ја опишаа. Таа беше дарежлива, грижлива и секогаш мислеше на сите други, и мислам дека тоа понекогаш се заборава поради мистеријата околу нејзината смрт”, рекла Хил.
Документарен филм „Што се случи, Британи Марфи?“ ќе се емитува на HBO Max на 14 -ти октомври.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …