ЧАСОВИ НА ВЕШТИЦА: Дали често се будите помеѓу 3. и 5. наутро? Еве што значи тоа!

Дали имате немирен сон? Дали често се будите ноќе? Ако да, во кое време редовно се будите?
Дали често се будите во одредено време?
Според традиционалната кинеска медицина, секој меридијан се активира на секои неколку часа. Ова се прави со цел да се постигне рамнотежа во нашата енергетска матрица и да се одржи соодветното здравје и издржливост. Меѓутоа, ако меридијанот е нарушен, тогаш Чи не може да помине низ него. Значи, симптомите може да се манифестираат кога каналот е активиран.
Еден од проблемите што обично се однесуваат на прашањата на меридијанот е нарушен сон или постојано будење во одредени часови во кои се активираат поврзаните меридијани. Ајде да погледнеме во сите можни времиња, кога може да наидете на тежок сон.

Времето и нашите енергетски меридијани
Нашето тело е полно со канали преку кои енергијата е насочена кон целото тело. Овие канали се нарекуваат меридијани. Некои од нив се многу поважни, бидејќи тие носат најголем дел од оваа енергија – наречена чи – во традиционалната кинеска медицина. Она што треба да се разјасни е дека овие меридијани – кога се вознемирени – имаат потреба од соодветен третман со акупунктура или друг вид вежби што помагаат Чи да тече подобро.

loading...

21:00 – 23:00 часот: Мрзоволен режим
Се разбира, ова е редовно време за спиење. Повеќето од нас имаат многу строг дневен распоред полн со притисок и огромна листа на задачи. Се разбира, кога легнуваме, носиме некои од овие загрижувачки мисли. Меридијанот поврзан со ова време е „Тројниот горилник“, кој всушност владее со повеќето од нашите природни функции. Одговара на хипоталамусот и ендокриниот систем.
Се подразбира дека вашата вознемиреност е доста силна кога во ова време имате проблеми со спиењето. Елементот со кој е поврзан е Оган. Поставете си го ова прашање: Дали ви недостасува задоволството во вашиот живот? Лек: Најдете повеќе квалитетно време за себе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Владеењето на Терезијата носи подобри денови за 3. хороскопски знаци: До 23.10. ним животот ќе им биде поубав!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …