Колку короната ја шират вакцинираните, а колку невакцинираните?

Една од честите критики за вакцинација и воведување епидемиолошки ограничувања за невакцинирани (или ковид-пропусници), што може да се слушне во последниве месеци, е дека вакцинираните исто така го шират вирусот.
Навистина, ситуациите во голем број високо вакцинирани земји, како што е Израел, покажаа дека одобрените вакцини не штитат толку ефикасно од варијантата на делта како што тоа го правеа од другите кои претходно доминираа. Варијантата на делта на вирусот САРС-КоВ-2 се покажа не само како повеќе заразна, туку и дека може делумно да ја заобиколи одбраната на имунолошкиот систем создадена со вакцинација. Покрај тоа, се покажа дека заштитата од вакцини опаѓа со текот на времето. Извештајот објавен од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажа дека ефективноста на заштитата од делта инфекција обезбедена со вакцини одобрени во таа земја е намалена од околу 90% на околу 66%.
Критичарите на вакцинациите и дозволите, воведени од многу земји, заклучуваат дека таков режим е бесмислен, бидејќи вирусот може да се шири дури и на собири на кои присуствуваат само вакцинирани лица. Притоа, тие обично се повикуваат на некои истражувања, кои покажале дека вирусното оптоварување, односно концентрацијата на вирусот во слузницата на носот кај невакцинираните луѓе е слично висока како кај вакцинираните, кои подоцна беа побиени. Покрај тоа, посочуваат, вакцинираните луѓе ќе се чувствуваат побезбедно и нема да посветат доволно внимание на другите епидемиолошки мерки, како што се носење маски, миење раце и држење дистанца, особено во затворени простории.


Но, критичарите на вакцинирањето и пропусниците вака заклучувајќи, прават повеќе грешки затоа што се повикуваат на погрешни премиси. Имено, истражувањето јасно покажало неколку важни факти врз кои се темелат заклучоците што ќе ги презентираме во овој текст:
1) шансата да се зарази вакцинирано лице е многу помала отколку да се зарази невакцинирано лице, вакцините штитат околу 66%
2) вирусно оптоварување кај вакцинирани и невакцинирани не е исто кога се гледаат сите заразени – со и без симптоми
3) вирусното оптоварување кај вакцинираните луѓе се намалува многу побрзо отколку кај невакцинираните луѓе
4) Треба да се очекува дека луѓето кои се вакцинирани ќе одржуваат повисоко ниво на претпазливост од невакцинираните, од кои многумина ја релативизираат опасноста што ја носи „Ковид-19“.
5) Конечно, останува неоспорен факт дека вакцинираните луѓе е неспоредливо помалку веројатно да се разболат сериозно и да умрат, дури и кога станува збор за делта.
Со други зборови, вирусот е помалку распространет меѓу вакцинираните отколку кај оние кои не се вакцинирани, а ризикот од тешки последици од неговото ширење кај вакцинираните е неспоредливо помал.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Најдобрите пози во сексот за студените зимски ноќи

Кога ќе дојдат студените зимски денови, навистина нема ништо попријатно од свиткување во прегратките на …