(ВИДЕО) Мајка го тера седумгодишниот син да плаќа кирија и сметки: „Мора да ја научи вредноста на парите!“

Децата често немаат чувство за вредноста на парите…
Една мајка на социјалната мрежа Тик Ток открила дека го принудува својот седумгодишен син да плаќа сметки и кирија, за да ја научи вредноста на парите.
Таа му дава задачи што треба да ги прави секој ден, за да заработи џепарлак:
Децата треба да ја научат вредноста на парите
-Имам седумгодишник кој добива дневна листа на работни обврски што треба да ги работи секој ден. Ако заврши се што е на списокот со задачи, добива по еден долар дневно. На крајот на месецот, сфаќа дека треба да ги плати сметките, и ми ги дава тие пари. Има и кирија, струја во неговата соба и интернет за неговиот iPad. Тој разбира дека има две кутии со пари во текот на месецот – едната за пари за забава, а другата за обврските“ – објаснила оваа мајка.

@craftedandcozyThis has worked wonders in my household….hope it works for you! 💓 #parentsoftiktok #parentinghack #mamatiktok #fyp #mamatiktok #tiktokmom


♬ Aesthetic Girl – Yusei


„Не правам ништо со неговите пари, освен што веднаш ги ставам на неговата штедна книшка. Тоа го научи на вредноста на парите и одговорноста. Задоволна сум од резултатите, се надевам дека ви помогнав малку со ова – додала таа. Многу луѓе го поддржале овој гест, но имало и такви кои веруваат дека детето треба да остане дете.

Фото: Принтскрин/TikTok

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Хоророт што го преживеала оваа жена не би му го посакале ниту на најлошиот непријател: Била силувана осум часа, а потоа полиена со киселина!

Кејти Пајпер била мис и модел на врвот на нејзината кариера кога нејзиното момче најмило …