(ФОТО) Ериксен не може да игра, а е најплатен играч на „Интер“ – Еве кој го плаќа!

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН доживеа срцев удар на првиот натпревар на Европското првенство. Лекарите му го спасија животот на тревникот, во болницата му беше инсталиран дефибрилатор и денес се чувствува добро, но не смее да игра за Интер бидејќи Италија го забранува натпреварувањето на професионално и аматерско ниво за секој со сериозни проблеми со срцето.

Ќе игра повторно за Интер само кога ќе докаже дека е потполно здрав и дека повеќе не мора да се потпира на технологија. Тој прима плата, а според договорот, тој е играчот со најголемите примања во клубот.


View this post on Instagram


A post shared by Christian Eriksen (@chriseriksen8)


Ериксен има гарантирани 7,5 милиони евра за тековната сезона (9,83 милиони евра бруто), но тоа се пари што клубот сега не ги одвојува за него. Ериксена сега го плаќа осигурувањето на програмата за заштита на клубовите на ФИФА.

Во него се наведува дека „сите фудбалски клубови се заштитени во случаи на привремена тотална неспособност за работа како резултат на несреќа на нивните фудбалери за време на „оперативниот период“, што целосно го спречува фудбалерот да игра за својот клуб повеќе од 28. последователни дена.
Несреќа се смета „кога фудбалер, во време и на место што може да се утврди за време на ‘оперативниот период’, се здобива со телесна повреда поради ненадејна, надворешна сила што дејствува врз неговото тело. Несреќата може да биде и специфична, ненадеен чин на напор на време што може да се утврди – кога/каде фудбалерот се здобил со телесна повреда. Покрај овие идентификувани несреќи, срцеви и мозочни удари исто така се сметаат за несреќи”.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …