(Часови и денови) Месечева диета до крајот на годината: Нема јо-јо ефект и 24-часовно гладување!

Многу луѓе не сакаат диети кои бараат ограничувања во изборот на храна и ограничувања во бројот на калории, и, покрај тоа, тие често даваат само привремени резултати.
Ако тоа е случај со вас, пробајте ја Месечевата диета, која ја регулира тежината и го чисти телото од токсини, а тежината не се враќа лесно. Познато е дека мените влијаат на природата и сите живи суштества, и за време на главните промени во човечкото тело, се активираат ензими кои го забрзуваат излачувањето на токсините и влијаат на таложење на јаглехидрати и масти. Затоа кај мажите се препорачува целосно гладување.

Нема потреба да гладувате 24. часа
Лабораториските тестови покажале дека не е секогаш потребно да гладувате цели 24. часа, бидејќи клучните ензими се активираат и делуваат во многу пократок временски период – доволно е да се придржувате до табелите подолу.

Што е дозволено да се јаде во текот на месечевата диета?
Ако овој „режим“ е премногу стресен за вас, дозволено е да јадете овошна салата (без додаден шеќер) или салата од зеленчук. Не треба да консумирате алкохол, газирани пијалоци и „вештачки“ овошни сокови, и би било добро да се воздржите од пушење.

“Пијте кафе и вода”

Можете да пиете чај и кафе (без шеќер и млеко), обична и минерална вода (вода – само онолку колку што вашето тело бара). Ако имате проблеми со стомакот, не пијте кафе и минерална вода, и ако вашите бубрези работат помалку (задржуваат течност) – земете помалку вода.

Колку се губи со Месечевата диета?
За време на една мена, можете да изгубите тежина и до два килограми, а помеѓу мените ќе надоместите до еден килограм, така што ќе ослабнете постепено, телото нема да страда од стрес и нема да има ефект „јо-јо“.

Во другите денови, можете да јадете нормално, но првиот оброк после мените треба да биде полесен. Најдобро би било првата диета да ја започнете за време на полна или млада месечина.

Октомври 2021 година
Датум Почеток на постот Мена Датум Крај на постот Времетраење
06. Октомври почеток на гладување 01:25 Млада 06. Октомври крај на гладување 20:57 (19:32)
12 октомври почеток на гладување 17:18 Прва 13 октомври 13:46 (20:28)
20 октомври почеток на гладување 03:12 Полна 21 октомври 02:40 (23:28)
28 октомври почеток на гладување 08:20 Втора 29 октомври 07:34 (23:14)

Ноември 2021 година
4 ноември почеток на гладување 11:55 Млада 5 ноември крај на гладување 06:47 (18:52)
11 ноември почеток на гладување 02:21 Прва крај на гладување 11.11.23:26 (21:04)
18 ноември почеток на гладување 20:42 Целосен крај на гладување 19.11.21:02 (24:20)
27 ноември почеток на гладување 01:12 Втор крај на гладување 27.11.23:30 (22:18)

Декември 2021 година
03. Декември почеток на гладување 22:37 крај на гладување Млада 04. Декември 18:52 (20:15)
10 декември почеток на гладување 16:41 крај на гладување Прва 11 декември 12:44 (20:03)
18 декември почеток на гладување 16:16 Целосен крај на гладување 19 декември 16:40 (24:24)
26 декември почеток на гладување 15:40 Втора 27 декември крај на гладување 13:04 (21:24)

Висок притисок?
Ако сте анемични или имате низок крвен притисок, не треба да гладувате.

Забелешка!
Пресметките што ги даваме се однесуваат на времето на влијанието на лунарните месеци и се разликуваат од другите пресметки кои го даваат само врвот на промените и не се занимаваат со нивното влијание.

Хормонално пореметување?
Диетата нема влијание врз луѓето кои страдаат од хормонални пореметувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …