ПЕТ причини зошто е добро децата да плачат, а првата е дека ќе бидат ПОСИГУРНИ во себе

Мајките се многу чувствителни на плачењето на детето, па често реагираат веднаш кога нешто не им се допаѓа. Но, тоа не треба да се направи.
Нека се смират сами, не се толку страшни како што изгледа на прв поглед, но може да бидат корисни за бебето. Еве неколку причини зошто е добро да плачете.

Нема штетни последици
Студија спроведена од списание за детска психологија и психијатрија покажа дека ако го оставите бебето да плаче, нема да има негативни последици. Ова нема да има лош ефект врз однесувањето и развојот на бебето, ниту ќе ја влоши приврзаноста на детето и мајката.


Ќе спие подобро
Студијата исто така откри дека бебињата спијат подобро ако плачат ноќе. Истражувачите ги поделиле во две групи, во едната имало оние кои не биле мирни, а во другата имало деца на кои веднаш им било одговорено да плачат. Се покажа дека бебињата од првата група се будеа ретко и заспиваа побрзо.

Градат самоконтрола
Ако не реагирате веднаш на потребите на бебето, тие сами ќе се смират. Експертите кои работеа на првата студија рекоа дека на бебињата им треба малку време за да научат да се смират. Откако ќе се навикнат, може да се контролираат не само преку ден, туку и ноќе.


Ја намалува нервозата
Се верува дека децата што плачат се помалку непостојани и груби. Се претпоставува дека начинот на само-смирување без помош на другите, им помага да имаат помалку изливи на гнев и тие се среќни во текот на денот.

Сами се успиваат
Откако извесно време практикуваат воздржаност, тие повеќе нема да имаат проблеми со спиењето кога ќе се разбудат во текот на ноќта. Нема да има потреба родителите да се гушкаат, мочкаат или заспиваат на раце, што многумина го прават.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Постојат три причини зошто сексуалниот однос станува подобар со текот на годините

Луѓето мислат дека со возраста, сексуалната желба и моќ се намалуваат и дека сексуалните односи …