ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни
Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО РАБОВИТЕ, децата не слушаат, време е да се свртиме кон мудрите совети на нашите стари.

Ова се упатствата што ми ги даде баба ми пред свадбата, пред 30. години. Како што покажа времето, тие ми помогнаа да ги надминам сите брачни кризи, да избегнам деструктивни конфликтни ситуации, да одржувам љeубов и да воспитувам прекрасни деца!

Совети на баба:

– Не се карај со сопругот пред децата. Во спротивно, повеќе нема да ве почитуваат и двајцата ќе го изгубите авторитетот. Резултатот е непочитување и непослушност на децата.
– Мажите се повеќе подготвени да помогнат отколку да ги следат наредбите. Само направете го тоа на убав начин за да го сопругот сам да посака да го прави она што вие го сакате.
– Најголемата вредност е семејниот мир. Чувајте го, бидете во можност да простите и да зборувате прво.
– Не чистете ако сте лошо расположени. Ако не сте во мир со себе, само ќе создадете уште поголем хаос.
– Немојте да бидете мрзливи да научите нови работи. Само образована мајка може да има паметни и добро воспитани деца.
– Не бидете љубоморни, за да не го уништите вашето семејство. Ако сопругот ја сака и почитува својата сопруга, тогаш тој никогаш нема да ја изневери.
– Секогаш подготвувајте вкусна храна и убаво украсете ја. Сопругот не е животно што јаде само што ќе му се сервира.
– Почитта е главната работа во семејството. Ако постои почит, ќе има љубов која трае вечно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …