Симптоми на болести на срцето кај младите кои можат да бидат фатални

Здрави, прави, млади и само одеднаш паѓа на улица или спортски терен, па излегува дека е срцето … За жал, има се’ повеќе такви случаи. Кардиолог советува како навреме да ги препознаете знаците кои укажуваат на срцеви заболувања кај младите и што е најдобро да се направи.
Лекарот зборува за она што се покажа како сомнителен проблем во пракса, а потоа општите лекари ги испраќаат младите луѓе кај специјалист, односно, кардиолози затоа што се сомневаат дека се работи за срцев проблем.

Болка како знак на срцеви заболувања кај младите луѓе
„Особено во овие денови од преодниот рок, кога времето се менува, може да настанат болки во градите. Меѓутоа, овие болки може да се појават од повеќе причини – од коскениот зглобниот систем, можат да бидат од воспаление на мускулите, од стрес, но и од кардиоваскуларниот систем. Затоа е важно да започнете да разговарате со пациентот за тоа кога започна болката, дали се засилила за време на напорот, дали се шири и како, бидејќи, да речеме, болката во срцето обично се шири на левата рака “.
После тоа, се прави ЕКГ, вели докторот.
„На тој начин, ќе видиме дали станува збор за ангениозна болка или состојба пред префаркт. Исто така, препорачуваме комплетна крвна слика и ензими кои укажуваат на симптоми поврзани со срцевиот мускул“.


Најопасниот миокардитис
Лекарот вели дека миокардитисот е многу опасен во сето ова, т.е. воспаление на срцевиот мускул, бидејќи е тешко да се препознаат.
„Одморот е многу важен при миокардитис, но знаците честопати не се препознаваат, па можно е без терапија и третман, и после било каква поголема физичка активност, да има фатален исход“, предупредува д-р Стојковиќ.
И тоа, меѓу другото, се крие зад тажната вест што стигнува до нас – дека младиот човек одеднаш починал, а пред тоа немал ништо.
Затоа, знаците што може да укажуваат на проблеми со срцето не треба да се игнорираат. Сепак, ова не е лесно, бидејќи тие често се совпаѓаат со некои други, помалку сериозни здравствени проблеми, кои ги мачат многумина.


Симптоми и малаксаност, гадење
„Благ срцев удар може да помине без симптоми, но честопати како индикатор се појавува непризната болка во градите. Тој не е доволно силен да го предупреди пациентот и тоа е опасно. Замор, ладно потење, гадење и повраќање, кои исто така се јавуваат кај други болести, исто така, може да бидат знак. Потоа, сепак, ги советуваме пациентите да направат општ медицински преглед и анализа за да се уверат дали е во прашање срцето или не“, вели д -р Стојковиќ, колку е опасно да се игнорира кој било од овие проблеми.
И во случај да му треба, после тоа пациентот се испраќа кај дополнителни специјалисти со цел да се утврдат понатамошни прегледи и да се даде вистинската терапија.

Лекарот, исто така, забележува дека е донекаде можно да се спречат проблеми со срцето.
„Недостаток на физичка активност, несоодветна исхрана, стрес, но и нелекувани настинки во комбинација со промена на времето – се предизвикувачи за миокардитис, кој е најчеста причина за ненадејна смрт кај младите луѓе. Затоа секогаш треба да се грижиме за тоа, заклучува докторот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тони Цетински бил на трансплантација на коса, СЕ’ објавил на Инстаграм

ТОНИ Цетински објави на Инстаграм дека решил да направи трансплантација на коса. „Одамна имам желба …