(РЕЦЕПТ) КУРКУМАТА Е ВО СОСТОЈБА ДА ГО ОПОРАВИ ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ: Но, само ако ВАКА се зема!

Постојат неколку начини да вклучите куркума во вашата исхрана, но само овие начини се апсолутно здрави
Куркумата стана број 1 на сите здрави растенија во светот! Обезбедува толку широк спектар на здравствени придобивки што е едноставно неверојатно!
Куркумата содржи куркумин, идентификуван како основна активна состојка, која постигнува повеќе од 150. потенцијално терапевтски активности, и вклучува антиоксидантни, антиинфламаторни и антиканцерогени својства. Не постои друга природна состојка во светот која е поефикасна за намалување на воспалението во телото од куркумата!
Но, мора да бидете сигурни дека вашето тело правилно ја користи моќната куркума. За да го направите ова, треба да научите како да ја консумирате.
Како први, набавете еко-растена куркума во прав, лесно се наоѓа и лесно се дозира. Не мора да се мачите со свеж корен, кој во последно време може да се купи во продавници за органски производи. Коренот од куркума е многу сличен со коренот на ѓумбир и се подготвува слично (исто семејство на растенија).
Куркумата е растворлива во масло, што значи дека треба да ја комбинирате со малку маснотии за оптимална апсорпција на хранливи материи!


Обично се подготвува со органско девствено кокосово масло или екстра девствено маслиново масло. Препорачаната дневна количина куркума ќе биде од 3 г до 10 г (соберете го директниот внес и додавање во храна), со текот на времето може да се зголеми малку повеќе.
Значи, приближно 1 лажичка куркума е препорачаниот дневен внес за возрасни. За максимален ефект, треба да ја земате дневно или најмалку три пати неделно.
Постарите и децата под 6 -годишна возраст треба да ја намалат дозата за половина (1/2 лажичка) еднаш неделно за прв пат, а потоа да ја зголемат количината на доза што одговара на поединецот. Ако куркумата предизвикува варење или несакани ефекти, консултирајте се со доктор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …