(ВИДЕО+ФОТО) БАЈДЕН ПРИМИЛ ТРЕТА ДОЗА: Американскиот претседател ги повикал граѓаните на вакцинација

Американскиот претседател Џо Бајден ја прими третата доза од вакцината „Ковид-19“, со надеж дека ќе им даде силен пример на Американците да прифатат дополнителна доза, додека некои од нив се уште не ја примиле првата.
Во Соединетите држави, третата доза на вакцината Фајзер/Бајонтек беше одобрена минатата недела за сите луѓе постари од 65. години, оние кои се повеќе изложени на вирус поради работа и луѓе на возраст од 18. до 64. години со ризик фактори за развој на посериозна форма на болеста.


Бајден, кој има 78. години, ја примил првата доза на 21. декември минатата година, а втората на 11. јануари, која беше пренесувана во живо на телевизија со цел да се поттикне населението да се вакцинира.

Околу 60 милиони Американци имаат право на трета доза од вакцината, а од втората треба да поминат најмалку шест месеци.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …